עלון מס' 54 - משאבי מידע ללמידה מתוקשבת
דצמבר 2008
 

מה בעלון?

בעלון הפעם אסופת מאמרים חדשה מבית EduCause - "המגדל והענן"

(The Tower and the Cloud),  מאמר על שימוש אפקטיבי בבלוגים במסגרת קורס, מאמר על שימוש ב'לחצנים'  (Clickers) שכבר הוזכרו בעלון, ורשימת הצעות לשיפור החיפוש בגוגל. כמו כן מפורסם קול קורא להגשת מאמרים לספר חדש "שילוב טכנולוגיות ידע במערכת החינוך בישראל."

 

 

מאמרים
אתרים ובלוגים
קול קורא
מפגשים וכנסים
כלי עזר

מאמרים

Using Student Response Systems to Increase Motivation, Learning, and Knowledge Retention

 

המאמר מתאר ניסוי שבוצע בקורס לתואר ראשון בהתנהגות ארגונית. הסטודנטים חולקו לשתי קבוצות שהועברו להן מצגות זהות. נעשה שימוש בSRS ג(Student Response Systems) בהעברת הקורס לחלק מן הסטודנטים, באמצעות שאלות רבות ברירה לפני ובמהלך ההרצאות. לחלק אחר של הסטודנטים הועבר הקורס ללא שימוש בSRS. מאוחר יותר נערך סקר בין הסטודנטים על מנת להשוות בין מידת העניין של הסטודנטים בקורס וציפיותיהם להצלחה במבחן סוף הסמסטר. נבדקה גם מידת ההצלחה של הסטודנטים במבחן זיכרון שכלל מושגים ממבחן אמצע הסמסטר. רמת ההצלחה של הסטודנטים בקורס הSRS היתה גבוהה יותר הן במבחן אמצע הסמסטר והן במבחן הזיכרון בסוף הסמסטר. הסטודנטים עצמם דיווחו על עניין גדול יותר וציפיות גבוהות יותר להצלחה.

 

Rethinking Research in the Google Era

המאמר דן בשינויים בהרגלי הקריאה של סטודנטים בעידן בו האינטרנט הולך ומחליף את הספרייה כמקור מידע ראשי למחקר. מדובר בתגובה למאמר קודם, שטען כי הרשת אחראית לכך שמשך תשומת הלב שאנשים רבים מסוגלים להקדיש לקריאת טקסט הולך ופוחת, וכי רפרוף וסריקה של טקסט, במקום קריאה מעמיקה, נפוצים יותר ויותר.

 

Avoiding the 5 Most Common Mistakes in Using Blogs with Students

מאמר על שימוש אפקטיבי בבלוגים במסגרת קורס, בהתבסס על ניסיונה של המחברת בשימוש בבלוגים בקורסים לתארים מתקדמים בחמש השנים האחרונות. המחברת ממליצה על הגדרה מדוייקת של המטרה לשמה ישמש הבלוג בקורס, הקצאת זמן מספיק לסטודנטים לשם כתיבה בבלוג, שיטה מובנית ובהירה למתן ציונים, ועוד. על הסטודנטים להיות מודעים למצופה מהם בשימוש בבלוג, וכיצד ישולב הבלוג בתהליך הלמידה.

 

The Tower and The Cloud

אסופת מאמרים חדשה מבית EduCause. הספר עוסק בהשפעתה של טכנולוגיית המידע על החינוך הגבוה. המאמרים דנים בתוכן פתוח, גלובליזציה של החינוך הגבוה, רישות חברתי, ושפע נושאים נוספים. ניתן גם להזמין עותק מודפס.

 

How Wikipedia Works

מדריך מפורט לוויקיפדיה. ניתן לקרוא באופן מקוון , להוריד לקריאה לא מקוונת (ללא תשלום), או להזמין עותק מודפס. המדריך מחולק לארבעה חלקים: תוכן, עריכה, קהילה ופרוייקטים קרובים לוויקיפדיה. בנספחים נמצאים, בין השאר, כללי השימוש החוזר בתכנים מן האנציקלופדיה, מדריך למורים, מילון מונחים, ומונחי עריכה.

 

The Future of Online Learning: Ten Years On

סטפן דאונס (Downes) במאמר המשך למאמר שכתב לפני עשור על עתידו של החינוך המקוון. דאונס סוקר את השינויים שקרו בעשור זה, כמו השינוי הטכנולוגי המשמעותי (מ28K לאינטרנט בפס מהיר, מעבדי וזכרונות מחשב הנמדדים בג'יגה-הרצים, תוכנות אמינות יותר, אחסון ברשת). הוא מנבא, בין השאר, שהלימוד העצמי המקוון יביא לדרישה הולכת וגדלה למבחנים שימדדו את הידע והיכולת של כאלו שלא למדו במוסדות רשמיים. המאמר בגרסת וורד


אתרים ובלוגים

25vEdublogs You Simply Don't Want to Miss

רשימה של עשרים וחמישה בלוגים בולטים בנושאי חינוך מקוון, בפורמט מצגת. כאן ניתן למצוא רשימה של 27 בלוגים בולטים של נשים באותם נושאים.

 

A Guide to Free Ebooks

רשימה של אתרים בהם ניתן למצוא ספרים מקוונים חופשיים.

 

Best Wiki Tools and Services

פוסט בבלוג המשווה חמישה אתרים ותוכנות Wiki, לפי קריטריונים כמו מס' המשתמשים שיכולים לערוך בו זמנית, תמיכה טכנית, יכולת אחסון, העלאת קבצים וכיו"ב.

 


קול קורא

קול קורא להגשת מאמרים לספר ערוך : שילוב טכנולוגיות ידע  במערכת החינוך בישראל

 

עורכים: דוד חן וגילה קורץ

 

אנו מבקשים לרכז ולכנס את הידע על בסיס מחקרי שהצטבר בישראל הנוגע לשילוב טכנולוגיות ידע בחינוך. אנו פונים לקהיליית החוקרות והחוקרים העוסקים בשילוב ICT במערכת החינוך בישראל להגיש הצעות למאמר בהתאם לרשימת הנושאים המפורטת להלן. בכוונתנו לכנס את המאמרים שיבחרו לספר במטרה להעמידם לרשות קהיליית המחקר בתחום, מקבלי החלטות במערכת בכל הרמות (מערכת החינוך, רשות מקומית,  בית ספר וכיתה), וכן לרשות תלמידים במוסדות להשכלה גבוהה.

 


מפגשים וכנסים
 

The 14th International Conference on Artificial Intelligence in Education

הועידה הבינ"ל לבינה מלאכותית בחינוך (AIED2009) תתקיים מהשישי ועד העשירי ליולי בברייטון, אנגליה, ותתמקד בבניית מערכות למידה. ניתן להגיש הצעות למאמרים, פוסטרים, סדנאות ופאנלים עד ה15 בינואר.


כלי עזר
Open Office 3.0

שוחררה גרסה 3.0 של חבילת תוכנות הקוד הפתוח Open Office

 

הרחבות לחבילת  3.0 Open Office

תשע הרחבות לחבילת Open Office. ההרחבות כוללות תבניות למצגות ולמסמכים, אפשרות לייבא ולייצא מסמכים ל ,Google Docs, Zoho ו WebDav, ועוד.

 

Google for Librarians: 50 Tips, Tools, and Resources for Power Searching

רשימת הצעות לשיפור החיפוש והפקת המירב מגוגל. חלק מהפריטים ברשימה מקשרים לסרטוני הדגמה בYouTube.

 

אם המידע בעלון שימושי עבורכם - העבירו אותו גם לעמיתיכם.
 
מידענית: הדס שמע