משאבי מידע ללמידה מתוקשבת - מה חדש
עדכון ב-RSS
הוספנו (16/11/05) אפשרות עדכון ב-RSS לדף "מה חדש". בעדכון יועלו כל ההודעות החדשות בדף וכן הודעה על צאת גיליונות חדשים של העלון המקוון של האתר.
נשמח לקבל תגובותיכם על הערוץ החדש הנמצא בהרצה: באיזו תוכנה/שירות מקוון קראתם אותו? איך מתנהגת העברית? האם תרצו עדכונים שוטפים על כל הפריטים חדשים שמועלים למאגר? כל רעיון נוסף יתקבל בברכה.
לעדכון
מהו RSS וכיצד להשתמש בו:
קצר ולעניין (YNET)
סקירה השוואתית של "קוראי RSS"
28/11/05 - תפקיד המורה בלמידה המקוונת
העלינו למאגר דו"ח מחקר שנערך בסיוע מענק מקרן המחקר של מיטל. החוקרים בדקו כיצד המורים המקוונים מיישמים את תפקידם בפועל בבניית הקורס ובעיצוב משימות וחומרי הלמידה, כפי שהדבר בא לביטוי במסמכים הקיימים באתר הקורס המקוון.
לתקציר הדו"ח (קובץ וורד)
הדו"ח המלא (קובץ וורד)
22/11/05 - לומדות באתר מיטל
לאתר מיטל הועלו קישורים ללומדות שפותחו במימון תקציב הפיתוח של מיטל. הכניסה הנה לחברי מיטל בלבד.
לרשימת הלומדות
Podcasting How To - 21/11/05
אתר המוקדש לפודקאסטים - מדריכים לכל היבט ביצירת פודקאסטים והפצתם, המלצות על פודקאסטים, פודקאסטים של ראיונות עם אנשי תעשייה ואינטרנט, בלוג עדכני המכסה את התחום ועוד. ניתן להצטרף לפורומים, לשלוח שאלות לעורכים ולהתעדכן בחדשות הקשורות לעולם הפודקאסטים. המדריכים המעשיים מומלצים מאוד.
לאתר (לדף המדריכים המעשיים)
20/11/05 - פורטל חדש למשאבים מקוונים בחינוך
פורטל חדש של ה- Development Gateway של הבנק העולמי מאפשר גישה למגוון גדל והולך של חומרי למידה אקדמיים ואחרים חופשיים ברשת. הפורטל מכיל עתה (נובמבר 2005) 364 פריטים והוא גדל בהתמדה. בין הפריטים: יוזמות ה-OpenCourseware של MIT ובי"ס לרפואה ג'והן הופקינס.
לפורטל Open Educational Resources
16/11/05 - דחייה במועד הגשת הצעות בכנס צ'ייס
נדחה המועד האחרון להגשת עבודות בכנס צ'ייס לחקר טכנולוגיות למידה שיתקיים באוניברסיטה הפתוחה ב- 1.3.06. המועד החדש להגשת העבודות הוא ה- 1.12.05
לקול קורא באתר הכנס
13/11/05 - הכנס ה-17 של ODLAA
בין 9-11 בנובמבר, 2005, התקיים באדלייד, אוסטרליה, הכנס ה-17 של The Open and Distance Learning Association of Australia (ODLAA). באתר הכנס ניתן למצוא את המאמרים/הרצאות/מצגות בפורמט PDF נוח להדפסה. בכנס השנה השתתפו, בין השאר, טוני בייטס וטרי אנדרסון. הגישה למאמרים מעמוד התוכנייה היא משם המחבר.
תוכניית הכנס (למאמרים)
10/11/05 - כינוס וירטואלי בי"ל "פותחים שערים בהכשרת מורים: 2006"
מכון מופ"ת יקיים כינוס וירטואלי בי"ל בשם "פותחים שערים בהכשרת מורים: 2006, אל מול אתגרי החינוך וההוראה". הכינוס יתקיים במשך שלושה ימים, 13-15 בפברואר, 2006, עשרים וארבע שעות ביממה, ויכלול הרצאות מוזמנות , דיונים על נושאי המאמרים, הצגת פוסטרים, שיחות סביב שולחן עגול, "סיורים" מאורגנים באתרי אינטרנט ועוד. לפני הכינוס יופעלו סדנאות מקוונות שיאפשרו למציגים וליתר המשתתפים להתנסות באמצעים ובציוד הנחוצים .
לאתר הכנס
8/11/05 - יום עיון "האדם המשחק בעידן הטכנולוגי"
יום העיון יתקיים ביום ג', 29/11, בקריית האוניברסיטה הפתוחה ברעננה.
לפרטים נוספים
29/10/05 - כנס ירושלים השני לדיגיטציה
הכנס השני לדיגיטציה של המדע והמורשת התרבותית ייערך בירושלים, בין 29-30 בנובמבר, 2005.
הזמנה עם פירוט תכנים
אתר הכנס
29/10/05 - מיזוג של חברות WEBCT ו-BLACKBOARD
שתי החברות הודיעו על כוונתן להתמזג והשלמת התהליך צפויה להתרחש בסוף 2005 או תחילת 2006 לכל המאוחר. BLACKBOARD רכשה את WEBCT, והחברה המאוחדת - שתשרת יותר מ-3700 לקוחות מוסדיים - תפעל תחת שמה של BLACKBOARD.
ההודעה לעיתונות
וידיאו של מסיבת העיתונאים בכנס EDUCAUSE
10/10/05 - קול קורא לכנס דוקטורנטים
מכון נטוויז'ן לחקר האינטרנט באוניברסיטת תל-אביב יערוך כנס ראשון של דוקטורנטים העוסקים בחקר האינטרנט. מטרת הכנס היא לשמש במה לחילופי מידע ורעיונות לתלמידי מחקר בתחומי ההשפעות החברתיות - תרבותיות של האינטרנט.בין הנושאים נמצא גם תחום הלמידה המתוקשבת, אתרים חינוכיים וסביבות למידה מתוקשבות.
מועד הכנס - 20 במרץ, 2006.
לקול קורא המפורט (pdf)
2/10/05 - יצא גיליון 2 של "דגים"
פורסם גיליון 2 של "דגים", עלון המידע של מרכז המחקר לשילוב טכנולוגיות בהוראה ע"ש צ'ייס באוניברסיטה הפתוחה.
לעלון
28/9/05 - גיליון חדש ל- Educause Review
גיליון ספטמבר-אוקטובר של כתב העת Educause Review מקדיש מספר מאמרים לבחינת חוויית הלומד של ה- Net generation והפער בין מנהגי התקשורת, הפנאי והקשרים החברתיים שלהם לבין המתרחש בביה"ס ובמוסדות ההשכלה הגבוהה.
לתוכן העניינים
15/9/05 - קול קורא למאמרים לכנס צ'ייס
התפרסם קול קורא למאמרים לכנס צ'ייס לחקר טכנולוגיות למידה, "האדם הלומד בעידן הטכנולוגי", שייערך ע"י האוניברסיטה הפתוחה ב- 1/3/2006.
לקול קורא
11/9/05 - הרצאות חיות ב- Innovate
בין ה-13-20 בספטמבר יתקיימו הרצאות מקוונות של כותבי המאמרים בגיליון האחרון של Innovate שהוקדש כולו לסביבות משחק ותרומתן להוראה מתוקשבת. ההרשמה חינם, וניתן להציג למרצה שאלות ולקיים דיון. כל ה-webcasts יועלו אח"כ לאתר וניתן לצפות בהן גם בהמשך.
להרשמה ל- Innovate-live
6/9/05 - גיליון חדש ל- American Journal of Distance Education
גליון 3 לשנת 2005 כולל בין השאר מאמרים המציגים את תרומת העיצוב, האינטראקציה והנכחות לאיכות הלמידה בקורס מתוקשב, מולטימדיה ואינטראקטיביות כגורמים המייעלים למידה ומשפרים את שביעות הרצון של הלומדים ופיתוח חשיבה ביקרתית בקבוצות דיון.
תוכן עניינים ותקצירים
23/8/05 - דוח מסכם לשנה"ל תשס"ה, המרכז ללמידה מתוקשבת, בר-אילן
דו"ח מסכם של פעילות המרכז ללמידה מתוקשבת לשנת תשס"ה פורסם והועלה לאתר.
לדו"ח
Weblogs: Learning in Public - 21/8/05
מאמר העוסק בשימוש בבלוגים בתהליכי למידה: מוטיבציה, סוגיות אתיות ולקחים. המאמר מבוסס על נסיון מעשי של מרצה שהיא בלוגרית ותיקה בעצמה.
למאמר
16/8/05 - הטמעת רישיונות Creative Commons (CC) ביצירות אקדמיות
מפגש מיוחד בנושא זה יתקיים בתאריך 13.9.05, בין השעות 11:00-13:00, באוניברסיטת תל אביב, ביה"ס לכלכלה, אולם עופר.
פרטים נוספים
Usability Testing for E-Learning - 10/8/05
מאמר המציע שורה של מחקרי שימושיות (usability testing) במטרה לשפר את חוויית הלמידה ובכך לצמצם את נשירת הלומדים ולאפשר למפתחים לבנות מערך של עקרונות ושיטות בדוקות לבניית קורסים אטרקטיביים לקהל היעד שלהם.
למאמר
8/8/05 - משחקי וידיאו כסביבה לימודית
גיליון 6 (אוגוסט-ספטמבר, 2005) של כתב העת המקוון Innovate מוקדש כולו להיבטים שונים של השימוש במשחקי מחשב כסביבה לימודית - מאפיינים של משחקי מחשב כאמצעי הוראה/למידה, השפעת השימוש במשחקים על תהליכי למידה, פיתוח מנועי משחק מתקדמים ועוד. באתר גם קישור ל-webcasts של הרצאות שניתנו ע"י חלק ממחברי המאמרים ודיונים שנערכו בעקבותיהן.
לקריאת המאמרים
Journal of Online Learning and Teaching (JOLT) - 6/8/05
כתב עת חדש (peer review) של ארגון MERLOT המיועד בעיקר לעוסקים בפועל בהוראה ולמידה מקוונות. הדגש הוא על מאמרים הבוחנים שימושים מעשיים בטכנולוגיה ובמשאבי מולטימדיה לצרכי הוראה.
לאתר כתב העת המקוון
4/8/05 - הערות המרכז למשפט וטכנולוגיה על הצעת חוק זכויות יוצרים, התשס"ה-2005
באתר המרכז למשפט וטכנולוגיה באוניברסיטת חיפה ניתן לעיין בהצעת חוק זכויות יוצרים התשס"ה-2005, ובהערות המרכז לנוסח המוצע.
לאתר המרכז
הצעת החוק (pdf)
הערות להצעת החוק (pdf)
How To Be Heard - 2/8/05
מדריך מצוין של סטפן דאונס המסביר באופן פרטני ויסודי כיצד ליצור ולתחזק בלוג בעל נכחות משמעותית ברשת. מועיל מאוד לבלוגרים מתחילים וותיקים כאחד.
למאמר
Wikimania 2005: The First International Wikimedia Conference - 31/7/05
הכנס יתקיים בפרנקפורט, גרמניה, בין 4-8 באוגוסט, ומהווה הזדמנות למפגש פיזי בין נציגי קהילות הוויקי בארצות שונות ומפתחי התוכנה. בתכנית הרצאות של מפתחי תוכנה, חוקרים אקדמיים, פעילי וויקי ומשתמשים מארצות שונות שידונו בחידושים, ביישומים שונים של הוויקי, בפעילות הוויקי בארצות לא דמוקרטיות ובמדינות מערביות, בתרבות הוויקי ובמצב המחקר של תרבות הוויקי ותנועת התוכן הפתוח בכלל.
לאתר הכנס
תכנית
Proceedings of Wikimania 2005 (בעריכה מתמדת)
Distance Learning 2005 - 20/7/05
ה- 21st Annual Conference on Distance Teaching & Learning הינו כנס מרכזי וחשוב ביותר בתחום. הכנס ייערך במאדיסון, ויסקונסין, בין 3-5/8/05. באתר הכנס ניתן יהיה למצוא מאמרים ומצגות שהוצגו והשנה גם וידיאו - כולל מסלול להדגמת high definition television video conferencing ברשת אינטרנט 2.
לאתר הכנס
5th Annual MERLOT International Conference - 18/7/05
בין ה 25-28/7/05 ייערך בנאשוויל, טנסי, המפגש השנתי של חברי MERLOT. הרצאות ודיונים בהשתתפות מומחים בנושאים הקשורים לבניית עצמי למידה, שימוש ושימוש חוזר. חלק מן ההרצאות יועברו בוידיאו חי באמצעות אתר הכנס.
אתר הכנס (לשידורים החיים+מצגות)
15/7/05 - כנס NECC 2005 : סיקור וידיאו
כנס NECC 2005 שנערך בסוף יוני בפילדלפיה לווה לכל ארכו בצוות תלמידי תיכון שסיקרו את ההתרחשויות בוידיאו והפיקו סקירות יומיות וסרטון מסכם אחד של האירועים המרכזיים בכנס. מעבר להרצאות עצמן יש בסרטונים הדגמות לשימושים שונים בוידיאו בהקשרים לימודיים ומידע טכני על מערכות שנמצאות בשימוש במוסדות חינוך שונים.
eSN Conference Information Center
13/7/05 - יום עיון באוניברסיטה הפתוחה
היום, יום ד' 13/7, בשעה 16:30, ייערך יום עיון "של מי השורה הזו לעזאזל? קנין רוחני וזכויות יוצרים בעידן של חברה משעתקת".
פרטים נוספים בהזמנה
מצגות והרצאות מוקלטות
29/6/05 - הקלטות מיום עיון באו"פ
הקלטת יום העיון "רגשות אמיתיים במציאות מדומה", אשר נערך ב- 17.5 באונ' הפתוחה ע"י מרכז צ'ייס ושה"ם הועלתה לאתר.
להקלטות
28/6/05 - מצגות מכנס מיטל
מצגות מכנס מיטל שנערך בתחילת החודש באונ' בן-גוריון בנגב הועלו לאתר.
למצגות
8/6/05 - מאגר משאבי מידע, לאן מכאן?
בעקבות הצגת מאגר משאבי מידע ללמידה מתוקשבת בכנס מיטל היום, כתבו לנו מה הייתם מבקשים לראות עוד באתר: נושאים חדשים, מקורות נוספים, סקירות בעלון וכל רעיון אחר יתקבלו בברכה.
נשמח לשמוע מכם!
7/6/05 - שידור חי של כנס מיטל
הכנס השנתי הרביעי של מיטל (אונ' בן-גוריון בנגב, יום ד', 8/6/05) ישודר ברשת בשידור חי.
לצפייה בשידור (ביום הכנס)
6/6/05 - אירוע ההשקה של פרוייקט Creative Commons בישראל
האירוע יתקיים ביום ה' ה-9 ביוני 2005 בשעה 18:00, באודיטוריום הכט, אוניברסיטת חיפה. במסגרת האירוע תינתן הרצאתו של יו"ר Creative Commons העולמית, פרופ' לורנס לסיג מאונ' סטנפורד בועידת-וידאו חיה. כמו כן תוצג באירוע תערוכה של יצירותיהם של אמנים ישראלים העושים שימוש ברישיונות Creative Commons. ההשתתפות חינם, ויש להירשם באתר.
להרשמה
מידע נוסף על היוזמה
31/5/05 - סדנא בנושא "Issues for m-learning research".
ביום שלישי ה- 7.6.05, תתקיים באוניברסיטת ת"א סדנא בנושא זה. הסדנא תועבר ע"י ד"ר טום בראון מאוניברסיטת פרטוריה בדרום אפריקה, המרצה האורח בכנס השנתי של מיטל (המתקיים יום למחרת).
ההשתתפות מוגבלת לחברי מיטל.
המעוניינים להשתתף בסדנא מתבקשים להודיע בהקדם לדר' סיגל שר.

לתקציר ההרצאה
מידע נוסף על המרצה
הרשמה
17/5/05 - תכנית מלאה של כנס מיטל
פורסמה התכנית המלאה של הכנס השנתי הרביעי של מיטל (אונ' בן-גוריון, 8/6/05).
לתכנית הכנס
9/5/05 - הנאה והנעה: המימד האנושי בלימוד באינטרנט
ב- 31 במאי, 2005, יתקיים יום עיון במסגרת הכנס הארצי השני לניהול תוכן ECM 2005, המתקיים במקביל לאירועי שבוע המידע בישראל. השלכות שילוב האינטרנט בהוראה, הדרכה ולמידה, תוך התמקדות במגזרים הבאים: מרצים וסטודנטים באוניברסיטאות, וחניכים ומדריכים בתחום הבנקאי והבטחוני.
לתכנית הכנס
8/5/05 - כנס "יוזמות חדשות לקידום הלמידה בהשכלה הגבוהה"
כנס בי"ל שייערך בקמפוס המכללה האקדמית להנדסה אורט בראודה בכרמיאל, בתאריכים 26-27 במאי, 2005.
לאתר הכנס
Eight Paradoxes in the Implementation Process of E-learning - 4/5/05
במאמר המתפרסם החודש בכתב העת Higher Education Policy סוקרת פרופ' שרה גורי-רוזנבליט שמונה גורמים מובנים המשפיעים על מידת ההצלחה בהטמעת טכנולוגיות חדישות במוסדות להשכלה גבוהה.
למאמר (קובץ Pdf )
3/5/05 - התקוונות לחינוך מתוקשב - אתגר או שגרה?
זוהי כותרת הכינוס הששי של "גולשים באינטרנט" שיקיים מכון מופ"ת ב-31 במאי, 2005. באתר הכנס ניתן לראות את התכנית, שמות המשתתפים, תקצירי הרצאות ומידע כללי נוסף.
אתר הכנס
3/5/05 - הקלטות וסיכומי הרצאות יום עיון במרכז צ'ייס
ב- 5.4.05 התקיים ב"מרכז צ'ייס לחקר טכנולוגיות למידה" (האוניברסיטה הפתוחה) יום העיון "האדם החושב בעידן הטכנולוגי". ההרצאות הועלו לרשת ופתוחות לעיון.
לקריאה וצפייה בהקלטות
17/4/05 - יום עיון "רגשות אמיתיים במציאות מדומה"
יום עיון של מרכז צ'ייס ושה"ם באוניברסיטה הפתוחה שיעסוק במגוון ההיבטים הקשורים להבעה והעברה של רגשות, ותקשורת אנושית המתווכת ע"י רגשות במרחב הקיברנטי (הסייברספייס).
יום העיון ייערך ביום ג', 17 במאי, 2005, בקריית האו"פ ברעננה.
לתכנית ופרטים נוספים
10/4/05 - ספרים בהוצאת Routledge
בקטלוג ספרי הוצאת Routledge לשנים 2005-2006 ניתן למצוא ספרים מעניינים בתחומי הלמידה המתוקשבת.
לקטלוג (קובץ pdf)
4/4/05 - רשימת חמישים טכנולוגיות הלמידה בישראל
מפגש וירטואלי חי בנושא זה ייערך ביום ראשון ה- 17.4.05 בשעה 14:00, ע"י "אי-לרנינג פתרונות ידע".
לנושאי הדיון והרשמה למפגש
Achieving Success in Internet-Supported Learning in Higher Education - 3/4/05
דו"ח של ה- Alliance for Higher Education Competitiveness בחן 21 תכניות ללימוד מרחוק (מוצלחות, להערכת כותב הדו"ח) במטרה לאתר best practice לתכניות כאלה ואוניברסיטאות המבקשות ליישמן.
לתוכן עניינים מקושר (הדו"ח המלא)
תקציר של 20 עמ' ( קובץ pdf, כ-1.5 מ"ב)
What Keeps YOU Up at Night - 27/3/05
e-book בעריכת Elliot Massie, הכולל אסופה של תשובות של מפתחי הדרכה והוראה לשאלה "מה מטריד את מנוחתך בלילות (בהקשר של למידה והדרכה)".
נוסח מלא (קובץ pdf , כ-2 מ"ב)
קטע לדוגמא (קובץ pdf, כ-150 ק"ב)
16/3/05 - קול קורא לכנס מיטל הרביעי
כנס מיטל הרביעי ייערך באוניברסיטת בן-גוריון בנגב ב-8 ביוני, 2005. בימים אלה מופץ קול קורא להגשת הצעות להרצאות ולפוסטרים.
לקול הקורא
לאתר הכנס
15/3/05 - תכנית כנס מו"ח העשרים
התפרסמה התכנית המלאה של כנס מו"ח העשרים שיתקיים ב- 28/29 במרץ. לתשומת לבכם, ב-28 במרץ, ב- 09:00, יתקיים מושב בנושא עצמי למידה וסטנדרטים.
לתכנית הכנס
6/3/05 - יום עיון "האדם החושב בעידן הטכנולוגי"
ב-5 לאפריל, 2005, יערוך מרכז צ'ייס לשילוב טכנולוגיות מידע בהוראה יום עיון בנושא זה בקמפוס האוניברסיטה הפתוחה ברעננה.
לתכנית ולפרטי הרשמה
The perfect e-storm - 17/2/05
דו"ח רחב יריעה של Curtis Bonk הסוקר את ההתפתחויות בטכנולוגיות בתחום החינוך, את שימושיהן האפשריים בתכניות לימוד מקוונות, את המגמות המרכזיות ב"שוק" ההשכלה הגבוהה בארה"ב ובמדינות נוספות באירופה ובמזרח אסיה, ואת השפעת הקיצוצים התקציביים המקיפים באוניברסיטאות על התיקשוב.
חלק 1 (312 ק"ב, קובץ pdf )
חלק 2 (358 ק"ב, קובץ pdf)
6/2/05 - סקר שביעות רצון מלמידה בקורסים המתוקשבים
מרכז התמיכה בהוראה מתוקשבת באוניברסיטת חיפה פירסם תוצאות סקר שביעות רצון האחרון שנערך בקרב הסטודנטים בקורסים המתוקשבים.
לתוצאות הסקר
30/1/05 - קול קורא לקראת הכינוס השנתי ה-20 של מו"ח
כנס מו"ח יתקיים השנה בין 28-29 במרץ, בגני התערוכה בתל-אביב.
מועד אחרון להגשת הצעות ותקצירים - 10/2/05.
לאתר הכנס
MERLOT Grapevine - 23/1/05
הופיע רבעון מקוון חדש של מאגר MERLOT. מטרתו לעדכן את הקוראים בחידושים, אירועים, כנסים והיבטים מעשיים שונים של עבודת הארגון והפעלת המאגר.
לעיון ב- MERLOT Grapevine
19/1/05 - גיוס תכנים למאגרים מוסדיים באוניברסיטאות
מחקר מעניין העומד על המאפיינים המרכזיים של עבודת המרצה בניסיון להתאים את מבנה המאגרים הדיגיטליים המוסדיים לצרכי עבודת המחקר וההוראה ולעודד מרצים להשתמש במערכות הללו.
למאמר
9/1/05 - קול קורא לקראת כינוס "גולשים באינטרנט 6"
מכון מופ"ת פירסם קול קורא לקראת כנס גולשים באינטרנט 6 שיתקיים במכון ב- 31/5/05 ויתמקד בחינוך מתוקשב. מועד אחרון להגשת הצעות הוא 27/1/05.
לקול קורא
4/1/05 - הרצאת אורח בנושא עצמי למידה ותקינה
מפגש בנושא עצמי למידה ותקינה יתקיים ב- 16.1.05, בין השעות 15:00-18:00, באוניברסיטת תל-אביב, ביה"ס לכלכלה, אולם עופר.
במפגש ירצה אורח מחו"ל - ד"ר דוד מסרט (David Massart).
לפרטים נוספים
הרשמה למפגש
7/8/2005
הודעות "מה חדש" לשנת 2004 הועברו לארכיב.
לארכיב 2004
חיפוש מתקדם
הצעת פריט חדש
טל':03-6460555 | פקס:03-6460557 | בניין הנדסת תוכנה, אוניברסיטת תל אביב, רמת אביב, תל אביב 69978 ת.ד. 39513 | meital@mail.iucc.ac.il
מופעל באמצעות מעוף, מגוון אפקט