עלון מס' 29 - web 2.0
ספטמבר-אוקטובר  2005

                                     

מה בעלון?

המונח החם בפורומים המקצועיים בעת האחרונה הוא web 2.0 - השלב הבא בהתפתחות רשת האינטרנט בו הרשת משמשת (בין השאר) כפלטפורמה ליישומים שונים.  בעלון הפעם מקבץ מצגות ומאמרים המסבירים מונח זה ומתארים את ההשלכות הצפויות ליישומו על שימושי הרשת בכלל ובתחום ההוראה/למידה בפרט. כמו כן מובאים מאמרים העוסקים בהטמעת יישומי מולטימדיה בהוראה מתוקשבת והפניה לגליונות אחרונים של מספר פרסומים וכתבי עת.

 

                            קריאה מהנה וגמר חתימה טובה !

 


web 2.0
שילוב טכנולוגיות
פרסומים וכתבי עת
מפגשים וכנסים


web 2.0

 

What Is Web 2.0

מאמר מקיף אודות נסיבות הופעתו של המונח web 2.0 ומשמעויותיו בתחומי הטכנולוגיה וארגון המידע ברשת בשלב "הבא" של התפתחותה. המחבר הוא מנכ"ל קבוצת או'ריילי מדיה, העוסקת בהפצת מידע על טכנולוגיות מחשוב מתקדמות והיה בעצמו מעורב בטביעת המונח וקידום העיסוק בו.

 

Web 2.0: Is It a Whole New Internet?

מצגת המדגימה ומסבירה בצורה ויזואלית ובהירה מאוד את ההבדלים בין מה שמכונה web 1.0 ל- web 2.0 והמשמעויות התקשורתיות (העברת מידע ממוקד, שיווק לפלחים מוגדרים, פרסום אישי ועוד) של השלב החדש בהתפתחות הרשת.

 

Web 2.0 for Designers

מאמר הסוקר את השינוי העובר על רשת האינטרנט - ממקור סטטי יחסית של מידע לרשת אינטראקטיבית המהווה פלטפורמה ליישומים שונים המאפשרים שיתוף ושימוש מתוחכם בתכנים ממקורות שונים. המאמר מתמקד בעתיד הפיתוח של הרשת מנקודת מבטם של המפתחים.

 

What E-Learning 2.0 means To You

מצגת של סטפן דאונס המתארת את התפתחות התיאוריות הפדגוגיות ועתיד הפיתוח של משאבים ויישומים בתחום הלמידה המתוקשבת בהתאם לשינויים בתפיסת תיפקודה של רשת האינטרנט. 

 

Web 2.0 Conference - "Revving The Web"

בין 5-7 באוקטובר התקיים בסן-פרנסיסקו הכנס השנתי השני המוקדש ל- web 2.0. בכנס נכחו בכירי חברות האינטרנט, משקיעים, נביאי טכנולוגיה ואנשי תעשייה רבים. באתר הכנס ניתן למצוא צילומים, סקירות, כתבות, רשימות בלוגים, פודקאסטים, ראיונות ועוד המכסים את מושבי הכנס והנושאים שהוצגו בו.

 

הצגה תמציתית של הנושא בעברית ניתן למצוא ב"קולקטיב", העלון השבועי של קונספציה

ראו "הערות לסדר", סעיף 4. תודה לעלון של "פורלוג - צמתי מידע" על הקישור

 


 

שילוב טכנולוגיות 

 

Spoken Internet To Go: Popularization through Podcasting

סקירת התפתחות השילוב המואץ של אודיו בהוראה אינטרנטית והסיבות לכך. במאמר קישורים לאתרי עזר לשילוב אודיו ודגש מיוחד על הנעשה ביפן, שם עובד המחבר.

 

The Davideon Project: Capitalizing the Possibilities of Streaming Video

תיאור פרויקט רחב היקף שנערך בהולנד ומטרתו שילוב מושכל של חומרים אודיו-ויזואליים בסביבות למידה שונות בתחום מדעי הרוח. המאמר מתאר את ההיבטים הפדגוגיים, הטכניים והארגוניים של הפרויקט שהתבסס על streaming media ועל תפיסת עצמי הלמידה.

 

Using the SECTIONS Framework to Evaluate Flash Media

המאמר מציג את השימוש המעשי במסגרת ההערכה שהוצעה ע"י בייטס ופול לבדיקת מידת ההתאמה של טכנולוגיה מסוימת לשימוש בהקשרים לימודיים. במאמר דוגמאות מגוונות לשימוש בתוכנת פלאש בקורסים מקוונים ואתרים אינטראקטיביים.

 

Web-Enabled Simulations: Exploring the Learning Process

המאמר מתאר את פעילות מעבדת הלימוד בביה"ס וורטון למנהל עסקים באוניברסיטת פנסילבניה, ומתמקד בסימולציות שונות והערכת השפעתן על תהליכי למידה.

 


 

פרסומים וכתבי עת

 

התפרסם גיליון אוקטובר 2005 של ה- Sloan-C View .

 

בגיליון אוקטובר-נובמבר של Innovate מאמרים בנושאים מגוונים הנוגעים לשימוש בטכנולוגיות בחינוך, e-pedagogy, עמדות מרצים, משמעויות ארגוניות של הטמעת טכנולוגיות באוניברסיטאות ועוד. המאמרים מלווים בדיונים מקוונים ובהרצאות חיות במהלך אוקטובר ונובמבר אליהן ניתן להירשם באתר. הכניסה מחייבת תהליך הרשמה קצר וחינמי.

 

יצא עלון מספר 2 של "דגים" - עלון המידע של מרכז המחקר לשילוב טכנולוגיות בהוראה ע"ש צ'ייס באוניברסיטה הפתוחה.

 


 מפגשים וכנסים

 

EDUCAUSE Annual Conference: Transforming the Academy: Dreams and Reality 

הועידה השנתית של ארגון EDUCAUSE תתקיים בין 18-22 באוקטובר, 2005, באורלנדו, פלורידה.

 

E-Learn 2005

כנס בי"ל המציג מגוון מסלולים בנושאי לימוד מתוקשב בארגונים, תאגידים, מערכות בריאות ומוסדות להשכלה גבוהה. הכנס ייערך בין 24-28 באוקטובר, 2005, בוונקובר, קנדה.


 

אם המידע בעלון שימושי עבורכם - העבירו אותו גם לעמיתיכם.
 
עורכת ראשית: דר' גילה קורץ מידענית: גב' תמי נויטל