עלון מס' 34
 OpenCourseWare וגישה חופשית לחומרי למידה 
 מאי 2006

                                      

מה בעלון?

בשנים האחרונות פתחו אוניברסיטאות ומכללות שונות ברחבי העולם חלקים מחומרי הלמידה שלהם לציבור הרחב. יוזמות אלה מצטרפות למגמה ותיקה של שימוש ברשת לצורך הפצת ידע והשכלה - ולאו דוקא במתכונת של לימודים לתואר מוכר. בעלון זה נתיחס להיבטים שונים של יוזמות OpenCourseWare , כחלק ממגמה רחבה יותר של Open Educational Resources.

 


גישה חופשית לחומרי למידה
פריטים חדשים במאגר
מפגשים וכנסים


 

גישה חופשית לחומרי למידה

 

 

MIT

 

Opencourseware How To

אתר מלווה לאתר הראשי  של יוזמת  הקורסים הפתוחים של MIT  ובו מידע רב על הרקע לפרויקט, תהליכי קבלת החלטות, תהליכי העבודה, לקחים והמלצות המיועדים למוסדות המעוניינים ליישם יוזמת  משלהם.

 

ראיון עם סטיב קארסון

בפודקאסט זה יש ראיון ארוך ומקיף עם קארסון, המלווה את הפרויקט ב MIT משנתו הראשונה (אם כי לא מתחילתו ממש). הראיון מתייחס להיסטוריה של הפרויקט, האידיאולוגיה העומדת מאחוריו, היבטים כלכליים וטכנולוגיים שלו, שלבים בהקמה וניהול של פרויקט כזה, תרומת יוזמה כזו למוסד עצמו (ולמרצים, סטודנטים, מחלקות ולומדים עצמאיים) וכן תכניות לפיתוח עתידי. (הקישור הוא לרשומת הבלוג שבה סיכום ותוספות לראיון, וקישור לראיון המוקלט כקובץ mp3  )

 

 

 Creating metadata practices for MIT's OpenCourseWare Project

(המאמר בפורמט PDF או HTML )

המאמר מתאר את עבודתה של יחידת המטאדאטה של ספריות MIT שנקראה לסייע בקביעת מערך המטאדאטה לקטלוג משאבי הלמידה שייכללו ביוזמת OCW של המוסד. היחידה בחנה והמליצה לאמץ את תקן  SCORM , אך הוסיפה שינויים והתאמות לצרכים שעלו בשטח תוך הסתמכות על MARC ועל AACR2 .

 

Experiencing Open Knowledge the OOPS Way

OOPS הוא אתר העוסק בקידום התרגום וההתאמה של תכני ה OCW של MIT לאוכלוסיות דוברות סינית. האתר הוא יוזמה וולונטארית, מבוסס על תוכנות קוד פתוח ומתרגמים מתנדבים. המאמר מתאר את הפרויקט מההיבט הטכנולוגי והארגוני, מציג את האתגרים עמם מתמודדים יוזמי האתר ואת כיווני ההתפתחות העתידיים האפשריים שלו.

 

דוגמאות נוספות 

 

The Open Content Initiative

האוניברסיטה הפתוחה הבריטית הכריזה ב-10 במרץ, 2006, על פתיחת פרויקט מקיף לבניית מאגר פתוח לכל של חומרי למידה נבחרים. הכוונה היא להקים שני אתרים: האחד יהיה מכוון ללומדים, ובו מבחר חומרי למידה ברמות שונות והנחיות לתהליכי למידה. השני יהיה מיועד למפתחי קורסים, יעודד שיתופי פעולה ושימוש חוזר בחומרים ויקדם התגבשות של קהילה מקצועית.

 

Japan OCW Consortium

אתר הבית של איגוד האוניברסיטאות היפניות החברות ביוזמת OCW. באתר פרטים על הארגון ופעילותו וכן קישורים לאתרי ה-OCW של האוניברסיטאות עצמן. כדאי לבדוק כמה מהם בגלל הגיוון הרב.

 

Utah State University

באוניברסיטה זו מלמד David Wiley, אחד הדוברים הבולטים ביותר ביוזמת פתיחת חומרי למידה ברשת ומומחה בנושא עצמי למידה. הקישור הוא לקורסי המחלקה לטכנולוגיות בחינוך כולל לקורסים של וויילי. (קישורים לקורסים - מתחת לתמונה הגדולה).

ParisTech Graduate School

הגרסא האנגלית של אתר ה-OCW של המכון הטכנולוגי של פריס. באתר קורסים באנגלית ובצרפתית בעיקר בתחומי המדעים וההנדסה.

ולסיכום -

 

Advancing the Effectiveness and Sustainability of Open Education Conference

כנס בי"ל שנערך ב- Utah State University בספטמבר 2005 בהשתתפות נציגים מאוניברסיטאות וארגונים השותפים ליוזמות של חומרי למידה פתוחים או חוקרים העוסקים בהשלכות הטכנולוגיות, החברתיות והכלכליות של יוזמות כאלה. דברי הכנס הועלו לרשת במלואם, תחת רישיון Creative Commons. (קובץ PDF. יש גם דף HTML).

 

 

 

 


 

פריטים חדשים במאגר

 

ResearchChannel

ערוץ מקוון להפצת תכנים שמקורם במוסדות אקדמיים, מכוני מחקר ומחלקות פיתוח של חברות מובילות בתחומי המדיה והטכנולוגיה. באתר ניתנת גישה לספרייה עשירה של אלפי תכניות (וידיאו ואודיו), וכן אפשרות להתחבר לאירועים חיים לפי לו"ז קבוע.יש עדכוני דואל ו-RSS ללוח השידורים.

 

ארכיב דיגיטאלי של שידורי חדשות לחוקרים

ארכיב דיגיטאלי חדש המכיל קטעים משידורי חדשות בערוצים 1, 2 ו-10 נפתח לעיון ברשת. הארכיב הוא תוצר של יוזמה משותפת של החוג לתקשורת באוניברסיטה העברית בירושלים וה- Center for Jewish Studies at the University of Wisconsin במדיסון. הארכיב מציע כרגע שידורי חדשות מוקלטים משנת 2006, מסווגים למספר קטגוריות ראשיות. ניתן לחפש פריטים לפי כותרת, למיין לפי ערוצים או תאריך/ טווח תאריכים או לבחור קטגוריה נושאית. בשימוש ראשון יש לעבור הרשמה קצרה וחינמית.

 

Digital Images Archiving Study

טיוטה סופית של דו"ח מקיף העוסק בשיטות לשימור תמונות דיגיטליות, שיטות ארכוב וכיווני מחקר עתידיים בנושא. הטיוטה פתוחה לעיון ולהערות הציבור עד ה- 31 במאי, 2006. המחקר הוא חלק מפרויקט מקיף יותר  של ה- JISC: Joint Information Systems Committee בבריטניה.


 

 מפגשים וכנסים 

 

 

כנס הוראה מתוקשבת ע"ש נפתלי אלקין ז"ל

הכנס יתקיים ביום ה', 18 במאי, באוניברסיטת בן-גוריון שבנגב ועיקרו הרצאות על הפרויקטים שזכו למימון בקול קורא השני של ות"ת.

 

זמינות מתמדת: איום או הזדמנות?

יום עיון שיעסוק בלמידה, תקשורת ופנאי עם טכנולוגיות ניידות ייערך בקמפוס האוניברסיטה הפתוחה ברעננה ביום ג', 23 במאי, 2006.

 

 

NGITS'2006 - The 6th conference on Next Generation Information Technologies
and Systems

נפתחה ההרשמה המוקדמת לכנס זה, שייערך בשפיים בין 4-6 ביולי, 2006. הכנס מאורגן ע"י החוג למערכות מידע ניהוליות באוניברסיטת חיפה ומעבדות IBM בחיפה.

 

 

 

אם המידע בעלון שימושי עבורכם - העבירו אותו גם לעמיתיכם.
 
עורכת ראשית: דר' גילה קורץ מידענית: גב' תמי נויטל