עלון מס' 35 - EDEN ועוד
יוני 2006

                                      

מה בעלון?

 

בעלון הפעם דיווחים מכנס EDEN2006 שהתקיים בוינה באמצע יוני, דו"ח סיכום פעילות לשנת תשס"ו של המרכז ללמידה מתוקשבת בבר-אילן, סוגיות משפטיות הקשורות לפודקאסטים, תזה על למידה שיתופית ומבט על גליונות חדשים של כתבי-עת. תשומת לבכם גם לימי עיון שיתקיימו בחודש יולי, ביניהם יום עיון של מיט"ל בנושא "הוויקי ושימושיו באקדמיה".

 

חופשה נעימה!

 


EDEN 2006
פריטים נוספים
כתבי-עת ועלוני מידע
מפגשים וכנסים

ד"ר סיגל שר, מנהלת מיט"ל , סיימה את תפקידה  בעקבות מינויה לתפקיד מנהלת מלמ"ד (המרכז לשירותי מידע דיגיטליים). להלן הודעת הפרידה שלה:

 

" שלום לכולם,

 

בתחילת פברואר התמניתי למנהלת מלמ"ד (הנמצאת גם תחת קורת גג של מחב"א). החל מתחילת יולי, התמנה אלי שמואלי לממלא מקום מנהל מיט"ל; בהצלחה לאלי!

 

ברצוני להודות לכל פעילי מיט"ל בקבוצות העבודה השונות, אשר תרמו מזמנם ומניסיונם לקידום שיתופי פעולה, להעברת ידע ולאיגום משאבים בין המוסדות. אני מקווה כי שיתוף הפעולה המוצלח יימשך ויניב פירות חדשים.

 

פרטי הקשר שלי לא השתנו ואשמח לסייע בכל בקשה/בעיה.

 

בברכה,

סיגל שר  "


EDEN 2006

 

 

תכנית הכנס

הקובץ המצורף כולל את התכנית המפורטת של הכנס, על כל מושביו.  אם יש לכם עניין בפריטים כלשהם, כתבו לנו פרטים מלאים של המאמר המבוקש ונעביר לכם עותק.

 

 

רשמים מן הכנס 

דר' גילה קורץ, מהמרכז ללמידה מתוקשבת בבר-אילן, רשמה סיכום של סוגיות ורעיונות

.  מן הכנס ומשיחות לא-פורמליות במהלכו. כמו כן, ניתן למצוא כאן קישורים למאמרים של נציגים ישראליים בכנס

 

רשמים נוספים מהרצאות ושיחות בכנס

בבלוג של תמי נויטל, מידענית מיט"ל, שגם היא הייתה שם: על מושג ה- e-Competences , סדנה לשימוש בתוכנות חברתיות בארגונים ועוד. 

 

מצגות של ה- Keynote Speeches באתר הכנס

הדוברים עסקו בנושאים מגוונים: מיומנויות דיגיטליות  ודרישות עולם התעסוקה, Life Long Learning, למידה מקוונת בארה"ב, סוגיית הזמן בלימוד מתוקשב ועוד. 

 


 

פריטים נוספים

 

דו"ח סיכום פעילות המרכז ללמידה מתוקשבת  באוניברסיטת בר אילן בשנה"ל תשס"ו

הדו"ח כולל נתונים על  קורסים מתוקשבים, הרשמות סטודנטים  וכן ניתוח של מגמות צמיחה במהלך חמש השנים האחרונות.

 

Podcasting Legal Guide: Rules for the Revolution

מדריך מפורט של Creative Commons  לסוגיות משפטיות הכרוכות בהקלטת פודקאסטים והפצתם. המדריך  מתייחס להיבטים משפטיים כגון זכויות יוצרים, סימנים מסחריים, זכויות פרסום והפצה ועוד. המסמך מתבסס על החוק האמריקאי, אך יש בו כדי להאיר את מכלול ההיבטים שיש לקחת בחשבון בהפצה נרחבת של מידע מעובד, ועצות כיצד להימנע מסיבוכים אפשריים.

 

Ed-Cast

מאגר חדש וחופשי לפודקאסטים ממוסדות השכלה גבוהה. המאגר - יוזמה משותפת של אוניברסיטאות סן-פרנסיסקו ואילינוי - פתוח למעלי תכנים מן האקדמיה מכל רחבי העולם. ייחודו בכך שאינו מזוהה עם שום גורם מסחרי, להבדיל מ- iTunes U , למשל.

 

Networked Learning

תזת דוקטוראט הבוחנת תהליכים של  למידה שיתופית מקוונת במוסד אקדמי (קורסים מקוונים באוניברסיטת שפילד בבריטניה) ובארגון (משטרת הולנד). המחקר שם דגש על תהליכי למידה בקהילות מעשה (אחד המנחים הוא  Etienne Wenger,  אחד המומחים הידועים ביותר בתחום זה).(קובץ pdf).

 

Personal Learning Environments

נייר עמדה של גרהאם אטוול על פיתוח סביבת למידה אישית  - היסודות החברתיים והחינוכיים של המושג והשינויים הטכנולוגיים והתעסוקתיים המקדמים אותו.


 

כתבי-עת ועלוני מידע

 

  

Contemporary Issues in Technology and Teacher Education

בגיליון יוני, המצוי בספריה הדיגיטלית אדיטליב, מאמרים הנוגעים להכשרת מורים להוראת מתמטיקה ומדעים בשילוב טכנולוגיה, תהליכי רפלקציה ויומני הוראה מלווים בוידיאו ועוד.

 

American Journal of Distance Education
בגיליון השני שלו לשנה זו מאמרים העוסקים בשיטות אפקטיביות להוראה מקוונת - לדעת הסטודנטים, השוואת שת"פ סינכרוני וא-סינכרוני ועוד. 

 

Innovate

בגיליון יוני/יולי קבוצת מאמרים העוסקים ביישומים מעשיים של תוכנות חברתיות שונות (וויקי, צ'ט) בתהליכי הוראה ולמידה, חינוך לשמירה על זכויות יוצרים בסביבה מקוונת והצעות להפחתת נשירה של סטודנטים בקורסים מתוקשבים. כמו כן, במהלך חודש יולי יתקיימו הרצאות מקוונות מלוות בדיון סינכרוני של מחברי המאמרים. להרצאות ניתן להירשם מראש או לצפות בהקלטה (קולית + מצגת) אחר כך. נדרשת הרשמה קצרה באתר כתב-העת או בעת ההרשמה ל-webcast.

 

 מפגשים וכנסים 

 

ערב עיון "מגדר וטכנולוגיה"

ערב עיון המוקדש לבחינת סוגיות של מגדר וטכנולוגיה יתקיים במרכז צ'ייס שבקמפוס האוניברסיטה הפתוחה ברעננה, ב-10 ביולי, 2006. 

 

 

יום עיון של מיט"ל בנושא הוויקי ושימושיו באקדמיה

במהלך יום העיון יוצגו הרעיונות המרכזיים ומאפייני השימוש בוויקי במערכות ההשכלה הגבוהה, הפוטנציאל הפדגוגי והדידקטי של היישומים השונים ודרכי הטמעתם בקורסים. יום עיון זה מבקש ליצור דיאלוג ושיתופי פעולה על מנת לנצל ולהשתמש בגישת הוויקי בצורה מיטבית. את יום העיון ינחה ד"ר גלעד רביד מאוניברסיטת בן-גוריון בנגב.
על סדר היום:

הקדמה קצרה על ויקי ושימושיו- ד"ר גלעד רביד, אוניברסיטת בן גוריון בנגב
ויקי באוניברסיטה הפתוחה – עדנה טל וחגית טל, אוניברסיטה פתוחה
ויקי בקורס פילוסופיה חינוכית – ד"ר  יעל קלי רחל לוין פלד, הטכניון
ויקי בקורס למידת חקר בלמידה מתוקשבת – ד"ר דני בן צבי ומיכאל קונג'ה, אוניברסיטת חיפה
ויקי ספר – פרופ' שיזף רפאלי וד"ר גלעד רביד, אוניברסיטת חיפה ו אוניברסיטת בן גוריון בנגב

יום העיון יתקיים ביום ג' ה-18 ביולי, 2006,  בין השעות 11:30-16:00,
במשרדי מחב"א תל אביב (סמוך לאוניברסיטת תל אביב) רח' קלאוזנר 16 רמת אביב

(בבניין מטח- המרכז לטכנולוגיה חינוכית, האולם הרב תכליתי, קומת הכניסה)

פרטים נוספים והרשמה - אלי שמואלי, מיט"ל

 

אם המידע בעלון שימושי עבורכם - העבירו אותו גם לעמיתיכם.
 
עורכת ראשית: דר' גילה קורץ מידענית: גב' תמי נויטל