עלון מס' 40 - חופשי ופתוח
מרץ 2007

                                     

מה בעלון?

תוכנות קוד פתוח, יישומים חופשיים וגישה חופשית למשאבים הם תופעה מתעצמת בתחום החינוך בעולם. בעלון הפעם התמקדנו בתופעה זו כפי שהיא משתקפת בפירסומים מהשנה האחרונה, ובהפניות ליישומים משמעותיים בתחום זה.

 

 

                                          חג חירות שמח ושלו לכולם!

סקירות וראיונות
יישומים
מפגשים וכנסים

 

קול קורא לכנס מיטל

 

הכנס הארצי השנתי החמישי של מיטל  "תקשוב בהוראה האקדמית", ע"ש פרופ' נחמיה לבציון, ייערך במכון הטכנולוגי חולון, ביום רביעי, י"א בתמוז תשס"ז, 27 ביוני, 2007.
בכנס יושם דגש על הצגת פרויקטים שפותחו במסגרת הקול הקורא השני של ות"ת.

פרטים נוספים בקול הקורא להרצאות ופוסטרים.

מועד אחרון להגשת הצעות - 20 באפריל, 2007.

סקירות וראיונות

 

Open Educational Resources: Opportunities and Challenges

דו"ח שנכתב במסגרת פרויקט CERI של ה- OECD’s Centre for Educational Research and Innovation ובו סקירה  של המושגים הבסיסיים ביוזמות חומרי למידה פתוחים ובחינה של הסוגיות החוקיות, הטכנולוגיות והמודלים העסקיים של יוזמות כאלה. (קובץ pdf ).

 

 

CERI - Second closed expert meeting on Open Educational Resources  

באוקטובר, 2006, התקיימה בברצלונה פגישת מומחים בנושא משאבי למידה פתוחים (OER). מסמך זה מתאר את עיקרי הדברים שהוצגו במפגש ע"י נציגי אוניברסיטאות שלהן פרויקטים פעילים או בשלבי הקמה. את מצגות הדוברים ניתן להוריד כאן.

 

 

Cultural responses to open licences and the accessibility and usability of

open educational resources

סקירה של ראש מחלקת הקניין הרוחני באוניברסיטה הפתוחה הבריטית על סוגיית זכויות היוצרים ואפשרויות השימוש בחומרי למידה פתוחים. (קובץ pdf  ).

 

 

An Interview with the Mellon Foundation's Ira Fuchs

ראיון מוקלט עם איירה פוקס, סגן הנשיא למחקר בטכנולוגיות מידע בקרן אנדרו מלון.בראיון הוא מתייחס

 לתחום הקוד הפתוח בכלל ולמערכות קוד פתוח לניהול תכנים בפרט (מודל, סאקאי ועוד).

 

יישומים פתוחים, חופשיים או חינמיים

 

הסבה לעברית של מערכת Moodle

עם התפתחות ההוראה המתוקשבת לצורותיה השונות עלתה חשיבותה של ההוראה המקוונת העושה שימוש ברשת האינטרנט. אבני הפינה לבניית מערכות למידה מקוונות הן מערכות המכוונות מערכות לניהול למידה

המציעות כלים מגוונים לבניית מערכי שיעור, ניהולם ובקרתם. לאחרונה,  זכתה להצלחה ולהערכה  רבה

מערכת הקוד החופשי מודל (Moodle) המותקנת במספר רב (מעל 1900) של מוסדות בישראל (כדוגמת הטכניון) ובעולם (האוניברסיטה הפתוחה הבריטית, למשל).

 

איגוד האינטרנט הישראלי החליט לתמוך בהשלמת ההסבה לעברית של תוכנת Moodle לטובת כלל המשתמשים ומתוך חזון כי המהדורה העברית תעשיר את יכולות הלמידה המקוונות ושימושי רשת רבים נוספים. פרויקט הפיתוח נמסר למחלקה להנדסת תוכנה בשנקר בי"ס גבוה להנדסה ולעיצוב,  בראשות פרופ' עמנואל גרינגרד. המענק נועד לשם השלמת התרגום לעברית של הכותרות, המסרים, מסכי העזרה, תיעוד ותיקון בעיות בכיווניות של השפה העברית, זאת ע"י שינויים בקוד המקור.השינויים יוטמעו בהסכמת בעלי ומנהלי המוצר במערכת Moodle   המקורית ויעמדו לרשות קהל המשתמשים כחלק אינטגראלי של המוצר.

 

ניהול משאבי ספריה - Evergreen

מערכת קוד פתוח שפותחה ע"י קונסורטיום הספריות הציבוריות בג'ורג'יה, ארה"ב. כיום שותפות לתהליך הפיתוח גם מספר אוניברסיטאות. באתר ניתן להתרשם מדמו של המערכת, להוריד את הגירסאות האחרונות והדוקומנטציה, לעקוב אחר תהליך הפיתוח ולעיין ברשימת  FAQ.

 

חבילת Open Office

חבילת תוכנות משרדיות המשמשת כמקבילה החופשית (חינמית ובקוד פתוח) לחבילת Offic של מיקרוסופט. החבילה תומכת בעברית ובשפות רבות נוספות. כיום נעשה מאמץ להטמיעה ברשויות ומשרדי ממשלה בארץ.

 

Directory of E-Learning Tools

מדריך מתעדכן של יישומים מקוונים חופשיים לשימוש (בנוסף להפניות ליישומים מסחריים בתשלום) המשרתים היבטים שונים של תהליכי עבודה והוראה/למידה. הרשימה ממוינת ונוחה מאוד לשימוש, בעריכתה של יועצת וכותבת ותיקה בתחום ההוראה המתוקשבת.

 

 

 מפגשים וכנסים 

 

 

 

Open Education enhanced by Web 2.0

כנס EduMedia  יתקיים בין 16-17 באפריל, 2007, בזלצבורג, אוסטריה. הכנס יעסוק בהשפעותיהם של חומרי למידה נגישים לכל, מערכות קוד פתוח לניהול תכנים לימודיים והרשאות לשימוש בחומרים מקוונים על life long learners ועל תהליכי למידה מקוונים.

 

 

ED-MEDIA 2007

כנס מוביל בתחום הטכנולוגיות בחינוך והדרכה. יתקיים השנה בואנקובר, קנדה, בין 25-29 ביוני

מועד אחרון להגשת הצעות: 12 באפריל, 2007

 

היבטים פדגוגיים של שיטות מתודולוגיות בהשכלה הגבוהה

כנס בינלאומי שיתקיים במכללת יהודה ושומרון באריאל בין 3-6 בספטמבר, 2007. הקול הקורא למאמרים נמצא כאן. מועד אחרון להגשת הצעות: 31 במאי, 2007.

 


 

אם המידע בעלון שימושי עבורכם - העבירו אותו גם לעמיתיכם.
 
עורכת ראשית: דר' גילה קורץ מידענית: גב' תמי נויטל