עלון מס' 45
דצמבר 2007

מה בעלון?

קול קורא לכנסי EDEN ו - ED- MEDIA,דוח של ה ASTD על מגמות הדרכה וביניהם על ההדרכה המתוקשבת,תאור פיתוח קורס מתוקשב במלואו בישראל, דיווח על השמוש ב- MOODLE באוניברסיטת תל-אביב  ועוד.

 


דוחות ומאמרים
אתרים
מפגשים וכנסים
ועוד קצת...


דוחות ומאמרים

 

Developing On-line Collaborative Research Across International Boundaries: Exploring the Potential of New Technologies

כת העת החדש International Journal for the Scholarship of Teaching & Learning עוסק בחקר תהליכי הוראה ולמידה. המאמר הנוכחי עוסק בתיאור האתגרים והיתרונות ביצירת שיתוף פעולה מחקרי מקוון בין חוקרים המרוחקים זה מזה.

.

ASTD's Training 2007 Report

הדוח השנתי של ה - ASTD הסוקר מגמות הדרכה בארגונים. ממצא מעניין בסעיף העוסק בהדרכה מרחוק הוא שכ- 30% משעות ההדרכה ב - 2006 התקיימו באמצעים טכנולוגיים, מרביתם בלימוד עצמי מקוון ומיעוטם בלמידה שיתופית.

 

למידה מקוונת (E-Learning) וקונסטרוקטיביזם: "הילכו שניים יחדיו בלתי אם נועדו"?

לאור העובדה כי ניתן למצוא מעט מאד פרסומים בעברית אני מקדמת בברכה את המאמר שנכתב על ידי ד"ר רחל שגיא ובו היא מתארת תהליך פיתוח קורס מתוקשב במלואו וברוח הגישה הקונסטרוקטיביסטית.

הערה לעורכי כתב העת בו פורסם המאמר: במקביל להצגה המקוטעת של המאמר בבקשה הציעו אפשרות לצפות במאמר כולו ללא צורך בהקלקות נוספות.


 

אתרים

למתעניינים בחומרי קריאה על למידה מתוקשבת בעידן ה- web 2.0

רשימת קריאה מקיפה ומעודכנת של חומרי קריאה (מרביתם מקוונים) הסוקרת הבטים שונים הנוגעים ללמידה מתוקשבת בעידן הווב 2.0.


 

 מפגשים וכנסים 

 

קול קורא לכנס EDEN, יוני, 2008 בליסבון

הכנס השנתי של האיגוד האירופי ללימוד מתוקשב (EDEN) יתקיים השנה בליסבון בין התאריכים 11-14 ביוני. הנושא המרכזי בכנס השנה הנו הבדלים תרבותיים והשלכותיהם על יעילות ואפקטיביות הלמידה המתוקשבת.

מועד אחרון להגשת הצעות 1.2.08.

לרשמים מכנס EDEN האחרון הקישו כאן

 

קול קורא לכנס ED-MEDIA יולי 2008 בוינה

הכנס השנתי של ED-MEDIA יתקיים השנה בוינה בין התאריכים 30 ביולי ועד ל – 4 ביולי.  הנושא המרכזי בכנס פיתוחי מולטי-מדיה לצרכיי הוראה ולמידה מרחוק.

מועד אחרון להגשת הצעות 19.12.2007.

 

כנס צ'ייס 2008: דו"ח הגשות

בחודש נובמבר 2007 הסתיים שלב הגשת המאמרים והפוסטרים להצגה בכנס המחקרים השנתי השלישי של מרכז צ'ייס לחקר טכנולוגיות למידה, אשר ייערך  בקמפוס האו"פ בתאריך 6.2.2008. השנה ניכרה  עלייה משמעותית בהיקף וברמת ההגשות לעומת השנה שעברה, ובהתאם לכך גם התקבלו עבודות רבות יותר להצגה: בכנס 2008 יוצגו  48 מחקרים ו- 23 יוצגו כפוסטרים. ההגשות לכנס הגיעו מכל "קשת" העושים בתחום טכנולוגיות הלמידה: אוניברסיטאות, מכללות, ארגונים וחברות העוסקות בהדרכה. בין האוניברסיטאות, ניתן לציין את האוניברסיטה הפתוחה (20), אוניברסיטת חיפה  (12), בר אילן (11),  האוניברסיטה העברית  (8), הטכניון (5), אוניברסיטת תל אביב (4), מכון וייצמן (2).  מאמרים הגיעו גם ממכללת אחוה, בית ברחל, מכללת אריאל, המכון הטכנולוגי חולון, מכללת גליל מערבי, מכללת אלקסאמי, אורט בראודה ומכללת שערי משפט. הגיעו גם מאמרים מאוניברסיטאות בחו"ל, כגון אוניברסיטת שפילד ו- North Southern State. כמו כן, הוגשו מאמרים על ידי ארגונים  וחברות כגון, בי"ח הדסה, אדיוסופט, פלאפון, Concord Consortium, מט"ח, עיריית חיפה ומשרד החינוך.

ההרשמה לכנס תיפתח בינואר 2008, ותתנהל באתר מרכז צ'ייס: www.chais.openu.ac.il.

 

 


ועוד קצת

 

Moodle  באוניברסיטת תל-אביב

החל משנת הלימודים תשס"ח מפעילה אוניברסיטת תל-אביב במסגרת Virtual TAU את מעטפת אתרי הקורסים Moodle לצד מערכת ה-HighLearn.

המעטפת הותקנה על שרתי האוניברסיטה  על ידי האגף מחשוב תוך סינכרון מלא עם מערכות האוניברסיטה (הזדהות בשם משתמש אוניברסיטאי, פתיחה אוטומטית של קורסים ורישום אוטומטי של הסטודנטים לקורסים). כיום, אנו עדיין לומדים את מגוון האפשרויות והיישומים הקיימים במעטפת.

צוות התמיכה של Virtual TAU ערך למרצים סדנת היכרות  ונותן תמיכה טכנית ופדגוגית  אישית למרצים. 

שילוב ה- Moodle  נותן מענה למשתמשי מערכות הפעלה כגון PC ,Macintosh ודפדפנים שונים, כגון Firefoxה - Moodle  גם מספק כלים שאינם קיימים היום ב  HighLearn -  (כגון  RSS, WIKI) ומאפשר גמישויות בשימוש, שאינן מתאפשרות ב - HighLearn.     

בשנת הלימודים הנוכחית (בתקווה שאכן תתקיים, עם תום השביתה) אנו מתכננים להתנסות בכמה עשרות קורסים מקוונים. ללמוד את הצרכים המיוחדים ואת הפתרונות האפשריים. במספר קורסים הפועלים  כבר ב-Moodle נראית עשייה לא מעטה, כולל שימוש בנוסחאות ועריכתן, כש- Moodle תומך בתגים מתמטיים. 

 

נשמח לשתף את המעוניינים בידע ובניסיון שרכשנו עד כה. 

ניתן לפנות ליהודית רם - JudithR@tauex.tau.ac.il

 


 

אם המידע בעלון שימושי עבורכם - העבירו אותו גם לעמיתיכם.
 
עורכת ראשית: דר' גילה קורץ