עלון מס' 48 - שם העלון
פברואר 2008

מה בעלון?

 

מה צפוי לנו ב – 2008 וגם בעוד חמש שנים מבחינת התפתחות טכנולוגיות התקשורת, יישומיי  מולטימדיה, Second life ופודקאסטים לצרכיי למידה וגם  ICT במדינות באפריקה.

 

הודעה חשובה: בעוד שני עלונים נחגוג את הוצאת הגיליון ה- 50.  אנחנו במיט"ל מבקשים לנצל את ההזדמנות  ולהודות בגיליון ה – 50 למי שתרמו להתפתחות התקשוב בהוראה האקדמית בישראל. נעשה זאת בעזרתכם, מנויי העלון. פרטים נוספים נפרסם בעלון הבא.


מאמרים
אתרים
מפגשים וכנסים

 


מאמרים

 

אז מה צפון לנו בשנת 2008? מומחי אילרניניג מנבאים

מדי שנה מפרסם מגזין eLearn מאמר המנסה לנבא את המגמות המרכזיות הצפויות לתחום ההוראה המקוונת בשנת 2008. רשימה נכבדת של מומחים מופיעה ברשימה.

אנתוני דאונס, שאת דעתו אני מוקירה, טוען שזו עת הדמדומים ל Second Life,  Facebook ודומיהם לטובת אפליקציות  ותכני קוד פתוח חופשיים. לגבי תכנים אינני בטוחה אבל לגבי אפליקציות בהחלט כן. עתיד ה web 2.0 "מככב" אף הוא בנבואות מומחים ואתם מוזמנים להוסיף את תגובתכם לנכתב במאמר.

 

לימוד  שפה זרה באמצעות   משחק עם ""living books‏ (ספרי מולטימדיה מוקראים)

ממצאי מחקר שנערך על ידי עשת-אלקלעי וחיות  שחקר את מאפייני מיומנויות הקריאה וההבנה של אנגלית כשפה שנייה אצל ילדים בגיל גן-א', המשחקים הרבה ב- living books – סיפורי מולטימדיה מוקראים המיועדים לילדים. המחקר מדגיש את החשיבות של למידה אקראית המתרחשת תוך כדי משחק בסביבות מולטימדיה. להערכתי, ממצאים אלה תקפים במידה רבה גם ללמידת בוגרים לא כך?

 

פודקאסט כמקור  למידה

מאמר קצר שחובר על ידי חבר סגל באוניברסיטת מרילנד ובו הוא משרטט תמונת מצב עדכנית של שילוב פודקאסטים (הקלטות קוליות) בתהליך ההוראה ומונה שימושים אפשריים של פודקאסטיים כאמצעי הוראה ולמידה. כמו כן מונה המחבר את יתרונות הפודקאסט ובינהם יכולת שמיעה של ההקלטה ככל שנדרש, נוחות- ניתן לשמוע את ההקלטה בזמן נסיעה ואפילו ניתן להאזין להקלטות מבית המשפט העליון בזמן טיפול בתינוק (זה המחבר אומר, לא אני) ועוד. בסיום המאמר מפנה במחבר לאתרים מהם ניתן להוריד הקלטות קוליות לצרכיי הוראה.

 

 


 

אתרים

 

דו"ח Horizon  החמישי לניבוי טכנולוגיות למידה עתידיות

דו"ח  Horizon החמישי היוצא ביוזמת  The New Media Consortium המציג 6 טכנולוגיות מרכזיות האמורות להיהפך שכיחות בחמש השנים הקרובות. בדו"ח המצוין (36 עמודים) מתוארות הטכנולוגיות והאתגרים העתידיים ביישומן בתהליך ההוראה והלמידה.

 

גיליון דגים מס' 14

דגים - עלון המידע של מרכז המחקר לשילוב טכנולוגיות בהוראה ע"ש צ'ייס, באוניברסיטה הפתוחה, כולל מקורות מידע העוסקים במגוון היבטים הקשורים לחקר טכנולוגיות בלמידה והוראה.

 

מדריכים והנחיות ליישומי Second Life  לצרכיי הוראה

אסופת קישורים (טקסט ווידאו) מצוינת למדריכים  מסוג 'צעד אחר צעד' למגוון אפשרויות היישום של Second Life בהוראה ולמידה.

 

שילוב ICT   במערכות חינוך במדינות אפריקה

למעלה מ – 500 עמודים (!) המציגים תמונת מצב קצרה לגבי כל מדינה באפריקה המפרטת את היקפי שילוב ה  - ICT במערכת החינוך וכן אתגרים ובעיות. במצרים למשל, הבעיות המרכזיות הן תשתית לא ראויה, קושי בנגישות, מחסור בכיתות מחשבים בחלק ממוסדות חינוך (בפרט בפריפריה), מחסור בחומרי למידה ראויים וצורך בהכשרת מורים להוראה באמצעות תקשוב. אגב, לא חייבים להוריד את כל המסמך ניתן לבחור מדינות ספציפיות ולהוריד את הדוח לגביהן.

 


 

 מפגשים וכנסים 

 

קול קורא לכנס  ED MEDIA

כנס ED MEDIA שיתקיים בין ה 30 ביוני ל – 4 ביולי, 2008 בוינה, אוסטריה יתמקד בהצגת מחקרים בנושאי מולטימדיה, טלקומיניקציה ולימוד מרחוק.

תאריך אחרון למשלוח הצעות  - 7 באפריל, 2008 על פי ההנחיות להלן

 

קול קורא לכינוס הרביעי של הפורום ארה"ב- סין

בין התאריכים 29 יוני ל -  2 ביולי,  2008  יתקיים בקמפוס אוניברסיטת מרילנד (UMUC) הכינוס הרביעי של הפורום ארה"ב-סין שיעסוק במגמות–על של תחום הלימוד מרחוק מההיבטים הפדגוגי, הטכנולוגי, תמיכה ושיתופי פעולה.

תאריך אחרון למשלוח הצעות - סוף פברואר 2008 לפי ההנחיות להלן

 


 

אם המידע בעלון שימושי עבורכם - העבירו אותו גם לעמיתיכם.
 
עורכת ראשית: דר' גילה קורץ