עלון מס' 52   -  משאבי מידע ללמידה מתוקשבת

מה בעלון?

 

סיכום של כנס מיט"ל השישי, הכולל קישורים לרוב המצגות ולספר הכנס. בלוגים בנושאי למידה מקוונת וחינוך חופשי/פתוח (Open Education). מאמרים על שימוש בכלי למידה - פודקאסטים ו'לחצנים', וגליונות חדשים של כתבי עת שיצאו לאחרונה. 

 

כנס מיט"ל השישי 2008
אתרים ובלוגים
מפגשים וכנסים
מאמרים וכתבי עת
כלי עזר

כנס מיט"ל השישי 2008

 אלי שמואלי, מנהל מיט"ל 

 

הכנס הארצי השנתי השישי של מיט"ל, "תקשוב בהוראה אקדמית", ע"ש נחמיה לבציון ז"ל התקיים השנה באוניברסיטת חיפה. בכנס השתתפו כ- 380 משתתפים מהמגזרים השונים: אוניברסיטאות, מכללות, גופים ממשלתיים ותעשייה. המשתתפים האזינו לכ- 60 הרצאות והדגמות, הרצאות חשיפה, סדנאות ושולחנות עגולים שעסקו בהיבטים שונים של שילוב התקשוב בהוראה אקדמית בישראל. בין המושבים הוצגה תערוכת פוסטרים ותצוגה מסחרית.

בכנס השנה התמקדנו בתיאור ההישגים והאתגרים הקיימים בהוראה מתוקשבת ובסימון כיווני התפתחות עתידיים.

 

בדברי ברכתו, פירט פרופ' מרדכי שחם, יו"ר מיט"ל  את תרומתם הרבה של מספר פרויקטים מובילים המבוססות על שימוש שוטף בחומרי הלמידה, ועל יתרונות השימוש בטכנולוגיות חדשות הלכה למעשה. בנוסף לכך, האתגרים המרכזיים של ההשכלה הגבוהה בכלל ומיט"ל בפרט הינה הקמת מאגר מרכזי לחומרי למידה ובכך לאפשר הפצה מירבית של לחומרי הלימוד שפותחו במסגרת הקול קורא השני ובמסגרות אחרות.

 

 ד"ר דני בן-צבי מאוניברסיטת חיפה, יו"ר הכנס, ציין כי הכנס מהווה מפגש מקצועי של כל המעורבים במעשה ההוראה והלמידה המתוקשבת בהשכלה הגבוהה. הכנס השנה דן בסוגיה כיצד ההוראה האקדמית משתנה בעקבות השימוש בטכנולוגיות למידה וידע מתקדמות, ההרצאות בכנס בחנו באופן בקורתי, מנקודות מבט מגוונות, את ההשפעות של השימוש בטכנולוגיות למידה חדשניות על הלומדים, המרצים  ועל המערכת האקדמית בכללותה.

 

ניתן לצפות בספר הכנס באתר מיט"ל

מצגות לפי מושבים: מושב ראשון, מושב שני, מושב שלישי.

פוסטרים

             

                בהזדמנות זו אנו מבקשים להודות למשתתפים הרבים בכנס,

                                להתראות בכנס מיט"ל השביעי!


אתרים ובלוגים

Some myths about online teaching
פוסט קצר בבלוג של פרופסור למדעי המחשב, שלימד לאחרונה קורס מקוון בנושא אחזור מידע, על המיתוסים הנפוצים (לדעתו) בנושא למידה מקוונת.


Fueling Online Learning
בלוג חדש, העוקב אחרי ההשפעה של מחירי הדלק המאמירים על לימוד מרחוק.

Open Education News

בלוג חדש נוסף, ששם לו למטרה לעדכן בנושאי החינוך החופשי/פתוח

 


מפגשים וכנסים

 

7th European Conference on e-Learning

הועידה האירופאית השביעית בנושא לימוד מרחוק תתקיים בקפריסין ב6-7 בנובמבר. לנרשמים עד ה11 לספטמבר מוצעים תעריפים מוזלים.


EDUCAUSE 2008 Annual Conference

הוועידה השנתית של Educause תיערך ב28-31 באוקטובר באורלנדו, פלורידה. ההרשמה המוקדמת תתקיים עד ה29 בספטמבר, לאחר מכן יועלו התעריפים. כאן מצוי קובץ mp3 שבו נשיאת Educause מספרת על החידושים הצפויים השנה בוועידה.


מאמרים וכתבי עת


על השימוש ב'לחצנים' באוניברסיטת אוהיו

ה'לחצנים' (clickers) הם מכשירים דמויי מחשבון, המאפשרים לסטודנטים לענות בזמן אמת לשאלות רבות-ברירה המוצגות לפניהם בכיתה. באוניברסיטת אוהיו מצאו כי בכיתות שנעזרו ב'לחצנים' קיבלו הסטודנטים ציונים טובים יותר בכעשרה אחוזים מאשר בכיתות רגילות. בנוסף, נראה שה'לחצנים' מסייעים לסטודנטיות לפיסיקה להקטין את הפער בציונים ביחס לסטודנטים ממין זכר.


The Role of Podcasts in Students’ Learning

תיאור של השימוש בפודקאסטים בקורס 'מבוא למערכות מידע' באוניברסיטה לטכנולוגיה    (
University of Technology) בסידני, אוסטרליה (הפודקאסטים שבנידון הם תקצירי הרצאות שהוקלטו על-ידי המרצה לאחר ההרצאה, ולא הקלטות של ההרצאה כולה, כנהוג). המאמר דן ביתרונותיהם וחסרונותיהם של פודקאסטים ובסיבות לכך שסטודנטים משתמשים (או שאינם משתמשים) בהם כעזרי למידה.

 

יצא לאור גיליון אוגוסט/ספטמבר של Innovate

הגיליון הנוכחי מתמקד בשוני בין מורים לתלמידיהם מ'דור הרשת' (N-Gen). נדרש רישום על מנת לקרוא את המאמרים המלאים (ללא תשלום).

 

"דגים" מס' 16 יצא לאור

גיליון יולי/אוגוסט 2008 של העלון של מרכז צ'ייס כולל מאמרים בנושא למידה מרחוק, הערכת הלמידה מרחוק לעומת צורות מסורתיות של למידה, אסטרטגיות למידה חדשניות ועוד.

 


כלי עזר


Citation Management

 

מגוון כלים המאפשרים לערוך, לחפש ולנהל הפניות (references). רוב הפריטים ברשימה הם חופשיים לשימוש, למעט הקטגוריה של הכלים המסחריים.


אם המידע בעלון שימושי עבורכם - העבירו אותו גם לעמיתיכם.
 
מידענית: הדס שמע