עלון מס' 53 - משאבי מידע ללמידה מתוקשבת
 אוקטובר 2008

קול קורא
 

פרויקט להקמת מאגר חומרי למידה מתוקשבים

 

לאור הפיתוח האינטנסיבי של עזרי הוראה מקוונים בארץ, חברו יחד איגוד האינטרנט הישראלי ומחב"א (מרכז החישובים הבינאוניברסיטאי), להקמת מאגר חומרי למידה מתוקשבים. הקמת מאגר מרכזי תאפשר למרצים, מורים ותלמידים במגזרים השונים למצוא חומרי למידה המתאימים לצרכיהם ביתר קלות, תוך שימוש חוזר במשאבים שכבר פותחו ויצירת חומרי לימוד חדשים על בסיס תכנים קיימים. השימוש במאגר יאפשר לבנות ביתר קלות מערכי שיעור מגוונים, המשלבים חומרי למידה מתוקשבים (אובייקטים) המותאמים לצורכי הלמידה.

  

מורים ומרצים המעוניינים לתרום חומרי למידה לפרוייקט מתבקשים לכתוב אל: lo@mail.iucc.ac.il

 


מאמרים וכתבי עת

 Innovate

גיליון אוקטובר/נובמבר של Innovate יצא לאור.

 

Educause Review

גיליון ספטמבר/אוקטובר של Educause Review מוקדש לעולמות וירטואליים וכולל, מלבד מאמרים בנושא, חלק המתאר בפירוט את מאמציהם של מוסדות חינוכיים מסויימים לבנות עולמות וירטואליים משלהם, כמו איי גלפאגוס של אוניברסיטת סינסינטי. 

 

איי גלפאגוס בSL

 

 

The NMC Campus

מאמר מהגיליון הנוכחי של Educause Review על קמפוס NMCא(New Media Consortium)  בSL. קמפוס NMC הוא הפרוייקט החינוכי הגדול ביותר בעולם וירטואלי כלשהו, ותומך ביותר מ120 מוסדות חינוכיים.

 

Journal of Online Learning and Teaching

גיליון ספטמבר של JOLT  יצא לאור. 

 

                       The Mean Business of Second Life: Teaching Entrepreneurship, Technology and e- Commerce in Immersive Environments

מאמר מגיליון ספטמבר של  JOLTא,העוסק בניצול  Second Life להעברת קורס על מסחר אלקטרוני באוניברסיטת איווה. המאמר מתאר את ההכנות להעברת הקורס בSL לסטודנטים חסרי ניסיון בסביבה.הוירטואלית, את קשייהם של הסטודנטים, עיצוב חלל הלמידה, השימושים הייחודיים שנעשו בסביבה בקורס ועוד. המאמר כולל גם רשימת המלצות לפיתוח קורס וירטואלי.  

 

Education and Second Life 

מצגת קצרה מלווה בקריינות, על המכשולים האפשריים הניצבים בפני מחנכים וסטודנטים המתנסים לראשונה בעולם הוירטואלי, כולל רשימת משאבים שנועדו לסייע בצעדים הראשונים. בחלקה השני של המצגת ישנו סיור וירטואלי  באתרים חינוכיים כמו מוזיאון החלל של נאס"א וקמפוס אוניברסיטת אוהיו. 

 

Insights Regarding Undergraduate Preference for Lecture Capture

מחקר שנערך באוניברסיטת וויסקונסין- מדיסון בנושא עמדותיהם של סטודנטים בנוגע לקורסים המלווים בתוכן מקוון. בין היתר, 82% מהסטודנטים לתואר ראשון השיבו כי הם מעדיפים קורסים המלווים בהרצאות ברשת כהשלמה לאלו שבכיתה. יותר מ50% סברו שיש חשיבות לכך שיהיו מסוגלים לגשת לחומרי הקורסים ברשת גם לאחר שיסיימו את לימודיהם.  


אתרים ובלוגים
 Open Cast

אתר חדש לפרוייקט  Open Cast. הפרוייקט נועד לעזור למוסדות למצוא את הדרכים הטובות ביותר ליצור, לחלוק ולהפיץ את התוכן המוקלט שלהם. בין המוסדות המיוצגים באתר ניתן למצוא אוניברסיטאות כמו סטנפורד, ברקלי,  קיימברידג', ונורת'ווסטרן. כאן, לדוגמה, ניתן למצוא תרשימים המתארים את תהליך ההפקה של פודקאסטים מחומרי מדיה שונים באוניברסיטת קופנהאגן.

Paul's E-learning Resources

 אתר המכיל רשימה של כלי עזר ללמידה, חופשיים לשימוש, לפי קטגוריות.

SLED Blog

בלוג מטעם מעבדות לינדן, יוצרי Second Life, המוקדש ליישומים חינוכיים בעולם הוירטואלי.


מפגשים וכנסים

                                                                                                                                               

 

   EVA/MINERVA 2008 Jerusalem International Conference on Digitisation of Cultural Heritage

כנס מינרווה 2008 יתקיים בין ה11 וה12 בנובמבר בבית מאירסדורף, בקמפוס הר הצופים של האוניברסיטה העברית בירושלים        .ניתן לעיין בתוכניה כאן.יש להירשם על מנת להשתתף בכנס. .

 

 

 The 4th International Conference on Interactive Mobile and Computer Aided Learning, IMCL 2009 

הועידה תתקיים בעמאן ב22-24 באפריל, 2009. ניתן להגיש מאמרים מלאים לשיפוט עד ה15 בנובמבר.

רשימת הנושאים כוללת שילוב של עולמות וירטואליים ולמידה פרונטלית, עיצוב חללי למידה וירטואליים, למידה חברתית ושיתוף, ועוד.

 

The Virtual Worlds in Education Conference

נושא הועידה הוא חינוך אמיתי בעולם וירטואלי: שימוש בסביבות וירטואליות מקוונות להוראה ולמידה. הועידה תיערך כולה בSecond Life, בקמפוס הוירטואלי של אוניברסיטת East Carolina, בין ה10 וה11 בנובמבר. ההשתתפות אינה כרוכה בתשלום, אך תתאפשר רק כניסתם של משתתפים רשומים .

 

Slactions 2009

הועידה תיערך בין ה24 ל26 בספטמבר, 2009 ותתמקד במחקר מדעי בעולמות וירטואלים, כמו מחקרים חברתיים והתנהגותיים בתוך או דרך העולמות הנ"ל, מתודולוגיות כמותיות ואיכותניות, ועוד. הועידה תיערך במקביל בכמה ארצות, כולל ישראל (במכון הטכנולוגי של חולון) ובSL באופן וירטואלי. ניתן להגיש מאמר מלא, של שמונה עד עשרה עמודים, להצגה בע"פ, או תמונה בFlickr/סרט בYoutube לפוסטרים או למצגות בSL. ניתן להגיש הצעות עד ה28 בפברואר, 2009.


כלי עזר

כרום

כרום הוא דפדפן קוד פתוח מבית גוגל. ביקורת ראשונית ניתן למצוא כאן. מהתנסות קצרה, נראה שהדפדפן החדש מתקשה לעתים לטפל בעברית. כאן נמצא פודקאסט קצר (12 דקות) המסביר את יתרונותיו וחסרונותיו של כרום.

 

Gaudi

כלי נסיוני נוסף של גוגל, המאפשר לחפש מושגים טקסטואליים בסרטוני וידאו. הניסוי מתמקד בימים אלו בסרטונים פוליטיים.  

 

3Dxplorer

עולם וירטואלי תלת-ממדי חדש, שיתרונו הוא בכך שהוא רץ על דפדפן בלבד, ואינו דורש התקנה של תוכנות נוספות.

 

UCLA Youtube Channel

אוניברסיטת קליפורניה בלוס אנג'לס (UCLA) פתחה ערוץ Youtube חדש. בערוץ תכני קורסים, חדשות, דיווחים על החיים הסטודנטיאליים באוניברסיטה ועוד.

 

 


אם המידע בעלון שימושי עבורכם - העבירו אותו גם לעמיתיכם.
מידענית - הדס שמע